مقالات

رژیم درمانی: چگونه و چه زمانی رژیم غذایی را شروع کنیم؟ (بخش ۱)

رژیم درمانی

برآورد زمان مطالعه: ۷ دقیقه

شروع یک رژیم غذایی برای کاهش یا افزایش وزن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما دکتر ابوالحسنی، متخصص تغذیه، تأکید دارد که اصلاح رفتار اولویت دارد. در این زمینه، کلینیک تغذیه ما به شعار “اصلاح رفتار مقدم است بر مقدار” پایبند است. به عبارت دیگر، اینکه چگونه و چه زمانی شروع کنید،  باید با اصلاح عادات و رفتارهای غذایی آغاز شود.

در این راستا، دکتر ابوالحسنی بر اهمیت مدیریت رفتار تأکید دارد. او معتقد است که اگر شخص بتواند رفتارهای خود را نسبت به غذا اصلاح کند، مقدار مواد غذایی به صورت خودبخود تنظیم خواهد شد. این اصلاحات به شخص کمک می‌کنند تا به مرور زمان با موفقیت به اهداف وزنی خود برسد.

اراده از دیدگاه دکتر ابوالحسنی همچون اراده لازم برای شروع یک پروژه است. برای شروع به درمان تغذیه، نیاز به اراده، تعهد و تصمیمات مستمر است. این اراده می‌تواند به عنوان انگیزه اصلی برای ایجاد تغییرات مثبت در روند تغذیه و وزن مورد نظر عمل کند.

در نهایت، با تأکید بر اهمیت اصلاح رفتارهای غذایی به جای تمرکز صرفاً بر مقدار مواد غذایی، این مدل تغذیه سعی دارد فرآیند کاهش یا افزایش وزن را به یک تجربه موفق و دائمی تبدیل کند.

مدیریت رفتار یک جنبه مهم در رژیم‌های درمانی برای کاهش یا افزایش وزن است. اینجا چند نکته درباره مدیریت رفتار در رژیم درمانی برای کاهش وزن یا افزایش وزن آورده شده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تعیین هدف در رژیم درمانی

تعیین اهداف واقعی، قابل دستیابی و اندازه‌گیری یکی از گام‌های اساسی در مدیریت وزن و رژیم‌های درمانی است

اهداف باید مبتنی بر واقعیت و با شرایط فیزیکی، اقتصادی، و زمانی شخص سازگار باشند و توسط شخص، با توجه به توانمندی‌ها و محدودیت‌های فرد تنظیم گردد.

به جای تعیین یک هدف عظیم، بهتر است اهداف را به صورت مرحله به مرحله تعیین کنید.این امر به شما کمک می‌کند تا انگیزه خود را حفظ کرده و تا مراحل مختلف به اهداف خود پیشرفت کنید.

 وقتی صحبت از اهداف قابل اندازه‌گیری  میشود منظور این است که پیشرفت قابل مشاهده باشد  به عنوان مثال، به جای اینکه بگویید “می‌خواهم وزن کم کنم”، می‌توانید بگویید “می‌خواهم ۵ کیلوگرم وزن کم کنم تا دو ماه آینده”.

همچنین تعیین یک زمان محدود برای دستیابی به هدف کمک می‌کند تا اهداف قابل اندازه‌گیری و مدیریت‌پذیر باشند

برنامه‌ریزی غذایی

برنامه غذایی مناسب برای کاهش یا افزایش وزن باید توسط متخصص تغذیه با توجه به وضعیت فیزیکی، سلامتی عمومی، و اهداف شما تهیه شود. با این حال، چند نکته کلی می‌تواند به شما در تدوین یک برنامه غذایی مفید باشد:

تنوع مواد غذایی

تنوع مواد غذایی در رژیم درمانی

تنوع غذایی یک جنبه اساسی در رژیم غذایی سالم است. مصرف متنوع از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، منابع پروتئینی، و لبنیات به ارائه تمامی مواد غذایی ضروری برای سلامت مساعد کمک می‌کند. این تنوع به شما اطمینان می‌دهد که همه ویتامین‌ها، مواد معدنی، و مواد غذایی لازم برای رشد و توسعه صحیح بدن شما دریافت شده باشد. همچنین، این امر به شما کمک می‌کند تا از احتمال نقصان تغذیه‌ای جلوگیری کنید و تنوع طعام می‌تواند رضایت بیشتری از وعده‌های غذایی به دنبال داشته باشد. به طور کلی، تنوع در رژیم غذایی باعث افزایش انگیزه برای مصرف غذا می‌شود و به سلامتی کلی بدن سود می‌رساند.

پرهیز از غذاهای پرچرب در رژیم درمانی

مصرف بیش از حد غذاهای چرب، به ویژه چربی‌های اشباع و ترانس، مخاطرات جدی برای سلامتی ایجاد می‌کند. این گروه از چربی‌ها می‌توانند عامل افزایش کلسترول بد (LDL) و کاهش کلسترول خوب (HDL) شده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند. همچنین، مصرف زیاد این نوع چربی‌ها با افزایش وزن، مشکلات گوارشی، و مشکلات متابولیک مرتبط است. بنابراین، کنترل مصرف چربی‌های ناسالم و جایگزینی آنها با چربی‌های سالم مانند اسیدهای چرب امگا-۳ می‌تواند به حفظ سلامتی کلی کمک کند.

آب‌نوشیدن

آب‌نوشیدن در رژیم درمانی

مصرف آب به مقدار کافی را رعایت کنید. آب نقش مهمی در فعالیت متابولیک و کنترل وزن دارد.

مصرف منابع پروتئین

  اطمینان حاصل کنید که مصرف مناسب از منابع پروتئین را دارید. این ممکن است شامل گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات، و مواد غذایی گیاهی باشد.

کنترل اندازه وعده‌های غذایی

این عامل نقش بسیار مهم در حفظ سلامت و کنترل وزن دارد. مصرف مقدار مناسب و متعادل از غذاها به کاهش افزایش وزن غیرضروری، کنترل قند خون، و حفظ سطح انرژی و سلامت عمومی بسیار کمک می‌کند. وعده‌های کوچک و منظم به کنترل سطح قند خون کمک می‌کنند و احتمال افزایش وزن را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، این نکته می‌تواند به کنترل احساس گرسنگی کمک کند و از افراز و نزول ناگهانی قند خون جلوگیری کند. بنابراین، توجه به اندازه وعده‌های غذایی و تقسیم آنها به طول روز می‌تواند به راحتی به مدیریت وزن، بهبود سلامت معدل قند خون، و حفظ انرژی و فعالیت روزانه کمک کند.

مصرف مواد غذایی پرفیبر

مصرف مواد غذایی پرفیبر در رژیم درمانی

   مواد غذایی پرفیبر مانند میوه‌ها، سبزیجات، و غلات کامل به عنوان یک بخش مهم از رژیم غذایی شما باشند.

کاهش مصرف قند و شکر

میزان مصرف قند و شکر را کاهش دهید و به جای آن از منابع قند معقولی مانند میوه‌ها استفاده کنید.

این موارد  تنها بخشی  از مسائلی هستند که ممکن است در مورد مدیرت رفتار در رژیم درمانی برای کاهش یا افزایش وزن لازم به اجرا است. مهم است که مدیریت رفتار را به عنوان یک جزء اساسی از راهبرد درمانی در نظر بگیرید. و توجه داشته باشید که هر برنامه غذایی باید با توجه به نیازها و ویژگی‌های شخصی شما تنظیم شود. همچنین، تغییرات به مرور زمان و با توجه به پیشرفت و وضعیت سلامتی شما ایجاد شود.

سوالات متداول

اصل اولیه در شروع رژیم غذایی چیست؟

برای شروع یک رژیم غذایی در ابتدا باید مدیریت رفتار انجام دهید و این باعث میشود خودبخود رژیم غذایی شما تصحیح شود.

تنوع مواد غذایی در رژیم غذایی ضروری است یا خیر؟

تنوع به شما اطمینان می‌دهد که همه ویتامین‌ها، مواد معدنی، و مواد غذایی لازم برای رشد و توسعه صحیح بدن شما دریافت شده باشد. همچنین، این امر به شما کمک می‌کند تا از احتمال نقصان تغذیه‌ای جلوگیری کنید و تنوع طعام می‌تواند رضایت بیشتری از وعده‌های غذایی به دنبال داشته باشد.

تاثیر کنترل وعده غذایی برسلامت چیست؟

مصرف مقدار مناسب و متعادل از غذاها به کاهش افزایش وزن غیرضروری، کنترل قند خون، و حفظ سطح انرژی و سلامت عمومی بسیار کمک می‌کند.

منبع:

رژیم درمانی (drabolhassani.ir)

author-avatar

درباره دکتر ابوالحسنی

دکتر ابوالحسنی متخصص تغذیه و رژیم درمانی می باشند.تخصصهای ایشان عبارتند از تغذیه در بارداری ، تغذیه در کودکان ، تغذیه در سالمندان ، تغذیه در مدارس ، لاغری موضعی با دستگاه های کرایو لیپولیز، RF ، LpG و کویتیشن ، راه های مراقبت از پوست و مو و بهبود بینایی. همچنین ایشان با توجه به شرایط بیماران رژیم های درمانی مناسبی را ارائه میدهند تا به وزن ایده آل خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *